78% powietrza, którym oddychamy stanowi azot - obojętny gaz powszechnie wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu np. jako atmosfera ochronna. Z uwagi na powszechne występowanie azotu łatwo jest separować go ze sprężonego powietrza za pomocą zmiennociśnieniowych (PSA) generatorów działających w oparciu o węglowe sito molekularne (CMS). Każde urządzenie zbudowane jest z dwóch kolumn wypełnionych złożem, które absorbuje tlen ze strumienia sprężonego powietrza pozostawiając w nim cząsteczki azotu. Podczas gdy w jednej kolumnie zatrzymywany jest tlen z drugiej kolumny w procesie regeneracji jest on usuwany do otoczenia.

Generatory firmy Walter szczególnie nadają się do uzyskiwania azotu o czystości od 95 do 99,999%, a dostępne urządzenia oferują przepływ azotu od 0,2 - 2500 m3/h i ciśnieniu od 4 do 10 bar. Na uwagę zasługuje bardzo bogate wyposażenie podstawowe każdego generatora w skład którego wchodzi między innymi system filtrów, kolumna z węglem aktywnym czy zbiornik buforowy azotu, sterownik PLC w wyświetlaczem dotykowym. Równie bogate jest wyposażenie opcjonalne, do którego zalicza się czujnik tlenu, przepływomierz azotu oraz czujnik punktu rosy.

 Generator to doskonała alternatywa dla o wiele droższych źródeł azotu takich jak butle ze sprężonym gazem lub zbiorniki kriogeniczne. Niski koszt wytwarzanego na miejscu azotu sprawia, że nakłady inwestycyjne zwracają się w przeciągu 12-24 miesięcy użytkowania systemu. Dzięki możliwości zabudowy całej stacji wytwarzania azotu w kontenerze instalacja nie musi zajmować cennego miejsca wewnątrz zakładu produkcyjnego.

 

  • Generator azotu Walter
  • Generator_azotu_Walter_N2
  • Generator_azotu_w_zabudowie_kontenerowej
  • Rysunek generatora azotu Walter